Funda Özkan Kimdir?

1985 yılında İstanbul’da doğdum. Ortaokul ve Lise Eğitimimi Florya Özel İstek Bilge Kağan Lisesi ‘nde tamamladım. 2010 yılında Amerika’da Kentucky Eyaletinde Eastern Kentucky Üniversitesi‘nde ”Beslenme ve Diyetetik” bölümünden mezun oldum. Amerika’da Üniversite eğitimimi alırken birçok restaurantta menü planlaması ve Üniversite hastanesinin Obezite kliniğinde, yatan hastaların diyetlerinin takibi üzerine klinik çalışması yaptım.

İstanbul’da Amerikan, Şişli Florence Nightingale, ve Alman Hastanesinde staj yaptım. 2011-2012 yıllarında Çiftehavuzlar, Bağdat Caddesi’nde Dr. Ayça Kaya Sağlıklı Yaşam Merkezinde, Obezite tedavisi gören hastaların diyetlerini düzenlendim ve beslenme eğitimlerini verdim daha sonra Alman Hastanesinde Poliklinik diyetisyeni olarak, yatan hasta menülerinin hazırlanması, ve mutfak denetiminde çalıştım ve yine Alman Hastanesi’nin Metabolik Cerrahi Bölümü’nde Doç. Dr. Alper Çelik’in kadrosunda yatan ve ayaktan takibe gelen Metabolik Cerrahi hastalarının diyet uygulamalarını düzenleyerek Diyet Bölümü sorumlusu olarak çalıştım.

Göztepe Bağdat Caddesindeki ofisimde, hastalarıma doğru ve sağlıklı besinleri seçerek kaliteli ve dengeli beslenmelerini, beslenme eğitimleri vererek kilo alma problemi olan kişilere sağlıklı bir şekilde kilo almalarını, zayıflamak isteyenlere ise kalıcı ve sağlıklı olarak kilo vermelerini ve verdikleri kiloları koruma programı ile ilerleyen zamanlarda nasıl koruyabileceklerini öğreterek kişiye özel sağlıklı beslenme danışmanlığı yapıyorum.

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen, Üniversitelerin ”Beslenme ve Diyetetik” bölümünü 4 sene okuduktan sonra ”Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” alarak bu mesleği uygulamaya hak kazanmış kişilerdir. Diyetisyen; insanların sağlıklı, yeterli ve dengeli bir şekilde doğru besin seçim yapabilmeleri için bireylere ve topluma doğru beslenme bilgileri veren ”beslenme ve

 

diyetetik” bölümünde 4 sene okuduktan sonra bu mesleği yapmaya hak kazanmış kişilerdir. Etrafta birçok kişinin diyetisyenlik mesleği ile ilgili olarak zayıflama konusunda araştırmalar yapmış olduğunu, sertifika almış olduğunu, birçok kişiyi zayıflatmış olduğunu söyleyerek ve kişilere diyet listeleri vererek diyetisyenlik mesleğini uygulamaya çalıştıklarını görebiliyoruz. Bu kişiler diyetisyenlik mesleğinin eğitimini almadıkları için size yeterli ölçüde ve sağlıklı olarak yardımcı olamazlar. Beslenme konusunda yardım almak istediğinizde, diyetisyen araştırırken çok detaylı olarak araştırma yapmalısınız. Bir diyetisyene gitmeden önce o kişinin sizin için doğru adres olduğunu anlamanız ve sağlıklı bir şekilde beslenme konusunda yardım alabilmeniz için o kişiyi araştırırken hangi okulu bitirmiş olduğunu iyi araştırmalısınız. Beslenme konusunda yardım alacağınız kişilere hangi okul ve bölümü bitirdiklerini mutlaka sormalısınız.

Diyetisyen olabilmek için üniversitelerin ”beslenme ve diyetetik” bölümünde 4 sene eğitim almış olmak gerekiyor. ”Beslenme ve Diyetetik” bölümünde okutulan dersler; Fizik, Matematik, Sosyoloji, Psikoloji, Ekoloji, İstatistik, Yabancı dil, Tarih, Mikrobiyoloji, Beslenme Biyokimyası, Beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, Kurum Beslenmesi, Hücre Biyolojisi, Biyofizik, Anatomi, Fizyoloji, Toplum Beslenmesi, Aile Planlaması, Ana çocuk Beslenmesi gibi alanlarda eğitim verilir.

Diyetisyene gitme nedeniniz, kilo vermeyi ve kilo almayı istemeniz veya sağlıklı beslenme konusunda bilinçli olarak kaliteli ve sağlıklı besinleri seçme konusunda bilgi almak için gidilebilir. Diyetisyene gitmeniz için özellikle bir sağlık probleminiz olması gerekmez. Diyetisyenlerden veya Beslenme ve Diyet Uzmanlarından, bütün hastalıklarda beslenme konusunda yardım alabilir ve sağlıklı beslenmenin yollarını öğrenerek ayrıca bunu nasıl hayat tarzınız haline getirebilmeyi öğrenmeniz içinde danışabilirsiniz.